Zámek Úsov a Lovecko-lesnické muzeum

Z dáli viditelný zámek v sobě ukrývá lovecko-lesnické historické muzeum, ojedinělé svého druhu v celé střední Evropě. Představuje unikátní sbírku trofejí a preparovaných zvířat, která vznikla díky lovecké vášni Lichtensteinů, jimž zámek patřil od konce 16. století. Prohlédnout si v něm můžete přibližně deset tisíc exponátů. Zvířecí trofeje pocházejí z loveckých výprav nejen  po Evropě, ale i Asii, Americe a Africe.

Podrobnější informace najdete na turistickém portálu.

Zajímavosti v blízkém okolí
  • Hrad Bouzov
  • Město Litovel neboli Hanácké Benátky
  • Mladečské jeskyně
  • Mohelnice – Mohelnické muzeum, Městská věž, Galerie Lautner, Minimuzeum ručních řemesel
  • Hrad Mírov
  • Vodní elektrárna v Háji u Třeštiny (národní technická památka)
Venkovská minimuzea v Klopině a Polici

Minimuzeum v Klopině se nachází v budově bývalé základní školy. Jsou tu k vidění rozličné ruční nástroje a pomůcky, které sloužily v hospodářství, stolářské dílně nebo prádelně. Můžete si připomenout, jak žili naši předci, čím se zabývali, jak se učili a oblékali, při jakých příležitostech se scházeli.

Vesnická expozice v Polici představuje exponáty z lidové historie v obci a okolí. Expozice je umístěna v malém muzeu v kulturním domě.

Pumpa Jáji a Páji Doubravice

Na návsi v Doubravici, místní části Moravičan, stojí pumpa. Je stejná, k níž chodili pro vodu večerníčkoví hrdinové Jája a Pája a brali z ní vodu na zabijačku. Spoluautorem těchto postaviček je totiž pan Stanislav Havelka, místní rodák. Pumpa je sice plně funkční, ale kvalita vody není kontrolována, proto se nesmí používat k pití.

Tvrz Kobylků z Kobylího v Podolí

Tvrz představuje pozoruhodně dochovaný příklad panského sídla drobné šlechty z druhé poloviny 16. století. Ve vnitřních prostorách byly restaurovány fresky s aliančními erby Kobylků, malby i unikátní sgrafita.

Zřícenina hradu Brníčko

Výstup na zříceninu je možný přímo z obce Brníčko. Je však třeba počítat s půlkilometrovým dlouhým prudkým stoupáním. Prohlídka ale za námahu stojí. Jedná se o zříceninu gotického hradu, vystavěného v 1. polovině 14. století.

Romantický areál Nové Zámky

Celému areálu dominuje dvoupatrový empírový zámek, který si nechali vystavět Lichtensteinové. S jejich jménem je spojená také krajinářská úprava areálu kolem Nových Zámků, který je komponován jako přírodní anglický park. Zámecký park o rozloze 5,22 ha je ojedinělou ukázkou přírodně krajinářského parku v lužní krajině a podobně jako v Lednici a Valticích i zde vyrostla celá řada drobných romantických staveb, jejichž jména jsou jako z pohádky:  Obelisk, Templ, Rytířskou síň, Čertův most nebo jeskyně Podkova.

Areálem prochází dvě naučné stezky NS Nové Zámky a NS Třesín. Podrobnější informace najdete na turistickém portálu.

Koupaliště na trase a v okolí
  • Městské koupaliště Zábřeh
  • Přírodní koupaliště Klopina
  • Koupaliště Loštice + Rekreační naučná stezka
  • Koupaliště v MORAVA Campu v Mohelnici
  • Přírodní koupaliště Mírov
  • Přírodní koupaliště – biotop – město Litovel
  • Městské koupaliště Uničov
Kostel Všech svatých Vyšehorky

Jeden z nejcennějších vesnických kostelů na Moravě. Jedná se o původně raně gotickou stavbu, uvnitř jsou dochovány zbytky původní freskové výzdoby s erbem pánů z Kunštátu a vzácné náhrobní kameny ze 14.– 16. století.

Železniční skanzen v Lupěném

Železniční skanzen se nachází na náspu bývalé železniční trati mezi Lupěným a Hněvkovem u Zábřehu. Jeho exponáty odkazují na historii železnice, která je s tímto místem spjata už více než sto padesát let. Hlavním magnetem je historická parní lokomotiva řady 317 z roku 1950. Zájemci se mohou podívat do kabiny strojvedoucího. V sousedství lokomotivy stojí dva staré mechanické semafory, stavědlo a dvoje mechanické závory.

CHKO Litovelské Pomoraví

Komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi podél horního toku řeky Moravy, v nadmořské výšce od 210 do 345 metrů. Litovelským Pomoravím budete projíždět cestou na Doubravský dvůr. Pokud budete mít čas, určitě stojí za to si tady naplánovat prodloužení trasy – mrkněte na některé z doporučených cyklovýletů.

Naučná stezka Lišky Bystroušky

Vydejte se na putování rodným krajem tvůrce Lišky Bystroušky – malíře Stanislava Lolka. Stezka nabízí několik různě dlouhých okruhů a celkem deset informačních panelů se zajímavostmi o zdejší krajině a Bystrouščině příběhu. Na každém informačním panelu jsou připraveny úkoly, kvízy, doplňovačky, pexesa, puzzle a některé zahrnují i prozkoumávání okolního terénu.

Pro soutěživé povahy je vytvořena mobilní aplikace se dvěma soutěžními úrovněmi – dětskou a dospěláckou.

Více informací najdete na turistickém portálu.

Židovské památky v Lošticích a Úsově

V Lošticích můžete navštívit zrekonstruované prostory synagogy, která má jedinečnou atmosférou. Usednete do lavic, které pocházejí z nacisty zničené olomoucké synagogy, stejně jako krásná vitrážová okna. Můžete si prohlédnout množství dokumentů, fotografií, informací, příběhů a předmětů od místních pamětníků. Na zdejším židovském hřbitově se nachází téměř 650 kamenných náhrobků. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z počátku 18. století. Poslední pohřeb se zde konal v květnu 1942.

Synagogu a židovský hřbitov najdete také v Úsově. Současná podoba synagogy pochází z r. 1784. Synagoga se nachází v poměrně dochované židovské čtvrti, jejíž součástí je i židovský hřbitov. V současné době je židovská synagoga po rekonstrukci a od roku 2008 je zde přístupná expozice dokumentující historii židovského osídlení Úsova.